Quba rayonunda "Aqrar sahədə dövlətin dəstək mexanizmləri" mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib.
xəbər verir ki, tədbir Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, Quba Rayon İcra Hakimiyyəti və Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Dövlət qurumları və özəl maliyyə təşkilatlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə kənd təsərrüfatına dövlət dəstəyi mexanizmləri mövzusunda fermer və sahibkarlarla geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov çıxışında qeyd edib ki, ilk iki müzakirənin Oğuz və Qax rayonlarında keçirilib. Onun sözlərinə görə, bu format bölgələrdə fermer və sahibkarların dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə daha dolğun məlumat əldə etməsinə, eyni zamanda dövlət-özəl tərəfdaşlığının gücləndirilməsinə xidmət edir.
Biznes Mərkəzi Klubunun direktoru Rüfət Nadirli rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə iştirakçılara geniş məlumat verib. O bildirib ki, fermer və sahibkarlara PR, media marketinq istiqamətində geniş dəstək verən Biznes Mərkəzi Klubu aqrar sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərlə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib. Rüfət Nadirlinin sözlərinə görə, aqrar sahənin inkişafı həm də yerli məhsulların brendləşdirilib, markalaşdırılmış şəkildə yerli və xarici bazarlara çıxarılmasını tələb edir, bölgələrdə keçirilən bu cür məlumatlandırma sessiyaları bu prosesin daha da irəli getməsini təmin edir.
Quba İş Adamları Dəstək Platforması İdarə Heyətinin sədri Cabbar Heybətov çıxışında rəhbərlik etdiyi ictimai birlikdə aqrar sahədə fəaliyyət göstərən fermer və sahibkarların birləşdiyini deyib. Fermerlər arasında davamlı maarifləndimə işinin aparılmasının vacibliyini vurğulayan təşkilat sədri bu istiqamətdə görülən işlər barədə məlumat verib. O qeyd edib ki, QİAD Platforması bu cür panel müzakirələrin təşkilinə daim dəstək verməyə hazırdır.
Panel müzakirələr iştirakçı dövlət qurumları və özəl təşkilatların təqdimatları ilə davam edib. Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondunun baş direktorunun müşaviri Namiq Zeynalov Fond tərəfindən təqdim olunan layihələrin maliyyələşdirilməsi mexanizmləri barədə məlumat verib. O bildirib ki, kredit ayrılması üçün müraciət prosesi tam elektronlaşdırılıb və fermerlər istənilən bölgədən biznes plan və digər zəruri sənədləri Fondun ofisinə gəlmədən elektron qaydada təqdim edə bilirlər.